Historia

Jesteśmy grupą należąca do Stowarzyszenia na rzecz Dawnych Europejskich Sztuk Walki ARMA-PL. Oficjalnie powstaliśmy 23 czerwca 2011 roku choć tak na dobrą sprawę nasze początki sięgają grudnia 2009 roku gdy po raz pierwszy wspólnie z Michałem Pajdą, Łukaszem Derewieckim oraz Jakubem Potockim spotkaliśmy się przy piwie w jednej z knajpek w Bielsku-Białej. Od tamtej pory mniej lub bardziej regularnie trenowaliśmy razem w przeróżnych okolicznościach przyrody (dosłownie).

 

Wszystko zaczęło nabierać poważniejszego charakteru końcem 2010 roku i można rzec, że nasze wspólne treningi zyskały odrobinę na regularności; choć Michał nie zawsze miał  możliwość by towarzyszyć Łukaszowi i Kubie to wspierał ich nadzorując postępy, które musieli wypracowywać we własnym zakresie.

 

Niewątpliwym przełomem były majowe zawody ŚKUNKS 2011 (Śląskie Konfrontacje Utraconych Nauk Kunsztu Szermierczego), na których „chłopcy” mogli sprawdzić swoje postępy w praktyce. Miesiące przygotowań (tym razem już bardziej regularnych) musiały zaowocować rozbudzeniem chęci by zrobić następny krok i zdając „egzamin na Scholara” (przypieczętowujący członkostwo w SDESW ARMA-PL) jednocześnie zapoczątkować nową sekcję ARMA-PL w Bielsku-Białej.

 

Mniej więcej w tym czasie dołączyli do nas Krzysztof KozakBartosz Starko oraz Dominika Bednarz. Dopiero co zaczęły się wakacje 2011 roku, a w naszych szeregach było już 9 osób (dołączyli również Piotr Motak, Miłosz Bajorski oraz Adrianna Rosner, której wybranek życia Michał Wiesner – zgłębiający tajniki wczesnośredniowiecznej walki mieczem jednoręcznym i tarczą – również wspierał nas swą skromną osobą podczas spotkań sparingowych, otwierając tym samym nasze umysły – przyzwyczajone do walki w innej konwencji – na nowe doświadczenia).

 

Był to dla naszej grupy bardzo intensywny okres treningowy. Od maja do listopada 2011 roku trenowaliśmy pod gołym niebem na asfaltowym placu targowym w urokliwej miejscowości pod Bielskiem o uroczej nazwie Kozy. Był to czas gdy ani ulewny deszcz, porywisty wiatr czy nawet burze z piorunami nie powstrzymywały członków naszej grupy przed regularnym stawianiem się na treningach. Można powiedzieć, że te hektolitry przelanego potu zbliżyły nas do siebie tworząc iście rodzinną więź między poszczególnymi osobami. Wspólnie jesteśmy przeświadczeni, że nie ma dla nas rzeczy niemożliwych gdyż naszą najlepszą motywacją są chęci doskonalenia samych siebie oraz świetna zabawa w towarzystwie znajomych.

 

Zbliżała się zima i musieliśmy poszukać jakiegoś dachu nad głową – w końcu temperatury oscylowały w okolicach 5 stopni Celsjusza. Okazało się, że bardzo mili i dobrzy ludzie z Towarzystwa Szkolnego im. M. Reja w Bielsku-Białej byli zainteresowani naszą pasją na tyle, że umożliwili nam zaprezentowanie swej wiedzy i umiejętności przed „ich młodzieżą”. 14 listopada 2011 roku po raz pierwszy jako SDESW ARMA-PL odbyła się przygotowana przez nas prezentacja propagująca Dawne Europejskie Sztuki Walki wśród młodzieży gimnazjalnej – uczniów Towarzystwa Szkolnego. Nie daliśmy plamy więc od tamtej pory dysponowaliśmy salą gimnastyczną, na której mogliśmy trenować bez obaw o nasze zdrowie.

 

Wkrótce potem jako pierwszy z nowoprzyjętych osób Krzysztof Kozak  przystąpił do „egzaminu na Scholara” i od 29 listopada 2011 nasza grupa składała się już z czterech pełnoprawnych członków SDESW ARMA-PL.

 

W najbliższej przyszłości mamy w planach rozwijać swe umiejętności skupiając się przede wszystkim na dalszym doskonaleniu się w walce długim mieczem. Powstanie tej strony, profilu na Facebooku oraz kanału na YouTube są przejawem naszych wysiłków ukierunkowanych w stronę promocji w sieci, której planujemy się nieustannie poświęcać; podobnie zresztą jest w przypadku promowania DESW na wszelkiego rodzaju seminariachprezentacjach pokazach. Zawsze jesteśmy otwarci na współpracę.